DURSUN GÜRLEK İLE TARİH VE KÜLTÜR SOHBETLERİ

Turhal Belediyesi sosyal ve kültürel faaliyetler çerçevesinde aylık  gerçekleştirilen  Tarih ve Kültür Sohbetleri programında Belediye Başkanımız  Yılmaz Bekler açıklamalarda bulundu.

Belediye olarak sosyal ve kültürel faaliyetlere önem verdiklerini belirten Bekler göreve geldikleri günden itibaren 300’ ü aşkın program gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Gündemde olan zeytin dalı harekatıyla ilgili Coğrafyanın kader olduğuna  değinen, Suriyelilerinde kendi coğrafyalarının kaderini yaşadığını ifade eden Bekler. “ Bizim şu anda Suriye de olma sebebimizde Tarihin bize yüklemiş olduğu bir kaderdir” dedi.

Suriye’nin Türkiye için ne ifade ettiğine değinen Bekler, “ Yaklaşık  90,100 yıl önce akrabalarımız orada oturuyorlardı. Bayramlarda devlet izniyle akrabalar 3-5 gün izin alarak bayramlaşıyorlardı. Bundan dolayıdır ki sadece Coğrafya değil Tarihte bizim için kaderdir. Halep bizim amcamızın oğludur, Şam bizim büyük babamızdır, İblib Teyze çocuğudur. Afrin hala oğludur. Bundan dolayıdır ki tarih dostumuzdur, bizim için ibret vesikasıdır. O zaman bize tarihi anlatanlara selam olsun  ”diyerek ifadelerini sonlandırdı..

Sosyal ve kültürel belediyeciliğin önemine değinen Tarihçi Yazar Dursun Gürlek, “Her Belediye yol yapar, kaldırım yapar, alt yapı yapar bu hizmetleri yapmak belediyelerin asli görevleridir. Sayın Başkanı tebrik ederek teşekkür etmek istiyorum. Belediyeciliğin asli görevlerini yerine getirerek Turhallıları kültürel faaliyetlerle buluşturuyor. Bu gün burada Turhallılarla buluşarak  Afrin de görevde alan  Mehmetçiğimizi, mazlumlara her zaman umut ışığı olan ordumuzu, kahramanlıklarla dolu şanlı tarihimizi konu aldık” dedi.

Oluşturulma Tarihi : 26.01.2018