ELİ KINALI ONBEŞLİLER ÇANAKKALE’DE

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünde Turhal Belediyesi tarafından ‘’Onbeşliler Gidiyor’’  etkinliği organize edildi. Etkinlik kapsamında temsili olarak o günün kıyafetlerini giyen gençler, ellerine kına yakılarak Çanakkale’ye uğurlandı.

Çanakkale Savaşı sırasında 15 yaş ve üstünde eli silah tutan gençlerin cepheye gitmesi nedeniyle Tokat’ta yakılan ‘’ Hey Onbeşli’’ ağıtından yola çıkan Turhal Belediyesi, ‘’ Asım’ın Nesli Onbeşliler Çanakkale’de, Onbeşliler Gidiyor…’’ sloganıyla düzenlediği Çanakkale gezilerini her yıl sürdürüyor. Geçtiğimiz iki yılda Turhal Belediyesi tarafından 15 yaşındaki yaklaşık 3 bin genç Çanakkale’ye götürülerek, şehitlikleri ziyaret etmeleri sağlandı.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz BEKLER yaptığı açıklamada; Turhal Belediyesi olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünü ecdatlarının ruhuna uygun kutlama kararı aldıklarını söyleyerek, ‘’ Elbette ki Çanakkale Savaşı il ilgili ne kadar etkinlik yapmış olursak olalım yine de sevdamızın ruhuna uygun bir şey yapmış sayılamayız.’’ dedi.

2015 yılının Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı olması dolayısıyla 15 yaşındaki 1300 gencin dedelerinin mezarlarını ziyaret ettiğini anlatan BEKLER; ‘’ Cepheye 15 yaşında gidip geri dönmeyeceklerini bilen dedelerinin kabirlerini ziyaret etmek için Turhal’daki 15 yaşında olan tüm gençlerimizi Çanakkale’ye götüreceğiz. Bu proje kapsamında 15 yaşındaki 1200 gencimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. Bu sene İstanbul ve Çanakkale’yi gezdireceğiz, dedelerinin mezarlarını ziyaret ettireceğiz. Çocuklara ‘ Dedelerinizin birçoğu 15 yaşındaydı, burada şehit düştüler, burayı size emanet bıraktılar. Siz de dedeleriniz gibi bu yurdu savunmazsanız vatan elinizden gider’ diyeceğiz. Asımın Nesli Onbeşlileri Çanakkale’ye götürme faaliyetimiz bu yıl 3. Yılına girdi. 2016 yılında da şehrimizdeki bütün Onbeşliler’i Çanakkale’ye götürdük. 2017 yılında da bütün yurtta beğeni ve takdirle karşılanan bu çalışmamızı tekrar edeceğiz.

Oluşturulma Tarihi : 31.07.2017